ВЕСНА, ВЕСНА, ВЕСНА...


Весна, весна, весна прийде,
Весна, весна, весна вгамує..
Весна, весна, весна прийде,
Весна, весна, весна, весна…

Весна! Все сповнюється життям, рухом, щебетом, цвітом…
Зараз ми точно знаємо, що одна пора року змінює іншу: по завершенні зимиобов’язково буде весна, а потім – літо, далі – осінь, і знову – зима… Проте  раніше все не було настільки очевидним… 
Зимували, не співали –
Весни дожидали.
Весна, весна, наша весна,
Та що ж ти нам принесла?..
Прихід весни наші предки асоціювали з початком нового року: настання весни й тепла мало дуже велике значення для них і супроводжувалось обрядами, оспівувалось піснями, адже щоб прийшла весна, їй треба було допомогти, так само як і допомогти зимі піти. Люди  щиро вірили, що їхні дії прямо пов'язані з тим, що відбувається – настільки глибоким було їх єднання з природою. 
Пісні, якими наші предки закликали весну, в різних регіонах називалися гаївками, гагілками, ягілками, ридзівками. В радянські часи їх стали звати просто веснянками. Такі народно-обрядові пісні можна зустріти в традиціях багатьох європейських народів.
Благослови, мати,
Весну закликати!
Весну закликати,
Зиму проводжати!
Зимочка в возочку — 
Літечко в човночку...
Веснянки співалися не для людей, а для самої природи, щоб її пробудити від зими, тому важливо було, щоб цей звук був не звичайний, супервисокий, пронизливий, щоб було гучно і дзвінко, «так, щоб на інший кінець села було чути». І коли співали ці пісні, то старалися вийти на якесь підвищення. Люди вірили, чим голосніше їх співатимуть, тим швидше настане весна.. Здебільшого співали жінки та діти, адже уособлення землі, родючості – це жіночі символи, чоловіки ж могли брати участь лише в окремих іграх, що відбувалися під час виконання веснянок.

Загалом веснянка – це не надто велика за розміром, частіше одно- або двоголоса пісня. Із самого тексту можна зрозуміти, що це – саме веснянка. У якості підказки слугують такі собі ключові слова: весна, шум, зима, земля, назви квітів, пташок тощо. 
Крім закликання весни, цими піснями намагалися пробудити від зими землю і усю природу, домогтися повернення птахів з вирію, або навіть знайти собі пару. 
Ой кувала зозуленька
В лісі на горісі,
Шануй мене, мій миленький,
Як ластівку в стрісі.
Як мя не меш шанувати –
Не будеш мя мати.
Після Благовіщення починався такий період як «вулиця». Це коли діти в свій час, молодь в свій час виходили на вулицю і збиралися на забави. Коли ставало тепло, можна було виходити на вулицю і знаходити собі пару. Тому багато веснянок із шлюбним мотивом. Наприклад: «Ми голубку ізловили, кругом себе обступили. Ти голубко, чого тужиш – вибирай кого ти любиш».  Були й веснянки з військовими мотивами. «Пустіть нас, пустіть нас за яр воювати» – це веснянка «Мости». Так само є військовий мотив у веснянці «А ми просо сіяли». Були навіть веснянки, за допомогою яких жителі різних сіл влаштовували своєрідні співочо-танцювальні змагання. Ще був такий жанр веснянок як передирки: ватага хлопців проти ватаги дівчат переспівувалися образливими піснями, або дівчата одного села переспівувалися з дівчатами другого села, щоб показати, що твоє село найкраще. 

У 2021 році українська автентична веснянка прозвучала на сцені міжнародного конкурсу Євробачення. Електрофольк гурт Go_A відвіз до Роттердама пісню «Шум», створену на основі давньої веснянки.


Веснянки завжди супроводжувалися хороводами з різними ігровими сюжетами – «Кривий танець», «Воротар», «Подоляночка», «Мости», «Мак», «Вербовая дощечка». 
Гурт ВОЛОДАР спільно з ДОКУТОЛОКОЮ та студентками КНУКіМ, НМАУ ім. П.Чайковського та КНУ ім. Т. Шевченка, реконструювали оригінальні та маловідомі танки й ігри з Прип'ятського Полісся. 


Хороводно-ігрові веснянки були записані у власних фольклористичних експедиціях учасників гурту в північних селах Житомирської та Рівненської областей, а також у прилеглих селах Гомельської області та на Берестейщині. Реконструкцію ігор здійснено переважно за словесними спогадами жінок 1910–1930 років народження. Реконструюючи пісенний весняний репертуар, гурт Володар слідував оригіналам, відтворюючи ігрові тексти із збереженням діалектної вимови і лексики.

Зараз ми точно знаємо, що весна настане, і не має значення, будемо ми співати чи ні, вона таки прийде…


Весна, весна, весна прийде,
Весна, весна, весна вгамує..
Весна, весна, весна прийде,
Весна, весна, весна, весна…


Коментарі