ЗЕМЛЯ БЕЗЛІЧІ ГОЛОСІВ

Ті події увічнили місто – відтоді Чорнобиль став відомим на весь світ та асоціюється лише з радіацією і смертю… Та історія міста починається не з 1986, його історія насправді давніша. Поліські землі здавна приваблювали людей своїми природними багатствами: повноводні річки та густі ліси давали вдосталь їжі, деревини та захищали від нападів ворогів. Назва Чорнобиль вперше зустрічається у 1193 році в Іпатіївському літописі: «Князь Вишгородський і Туровський Ростислав – син Великого князя Київського Рюрика – їхав з ловом від Чорнобиля…». Саме 1193 рік вважається початковою точкою літочислення міста, тож цьогоріч йому – 828 років…  
Це землі, які в собі бережуть безліч голосів. Саме звідси, з Полісся, – як вважається, прабатьківщини слов’ян, –  почалося розширення слов’янської цивілізації до верхів’їв Прип’яті, на схід до Дніпра і на захід до Вісли й Одера, а через Наддністрянщину – на Карпати та Балкани. Саме тут, на Поліссі, сформувалась українська та білоруська культурна автентика. Після приналежності до Київського князівства Чорнобиль входив до складу Великого князівства Литовського, після Люблінської унії 1569 року – до Речі Посполитої, а після Переяславської угоди 1654 року відмовився присягати московському царю. У ХVІІІ-ХІХ ст. Чорнобиль став одним з центрів хасидизму, а відтак і одним із основних в Україні осередків єврейської культури… Це землі, які в собі бережуть безліч голосів. Навіть насильницька колективізація не змогла відібрати фанатичної прив’язаності цих людей до землі…
В 1970–1980-х роках на березі Прип’яті поблизу міста була збудована Чорнобильська АЕС – перша атомна електростанція в Україні… 26 квітня 1986 року вибухнув ядерний реактор. Ця аварія буквально «перекреслила» історію регіону, ставши відправною точкою для всіх наступних подій. 

«Катастрофа не тільки зробила непридатним для життя простір, а зробила непридатним для життя час: де втриматися людському життю в тому безмірі часу, в тих десятках тисячах років, що потрібні для розпаду плутонію?! Уся людська цивілізація налічує заледве чотири тисячі років. А ця катастрофа – на десятки тисяч років! Це ніби таке закляте місце на планеті, де неможлива регенерація простору і неможливе оновлення часу, в якому неможливо розгледіти майбутнє». (Оксана Пахльовська)

Чи не щотижня на атомних станціях світу стаються збої та аварії, які в будь-яку мить можуть перерости у новий Чорнобиль…
1193–1986–2021

Коментарі